Daikin Altherma + Rotex

24.04.2011, 23:51, Bachraty Roman

Viete čo sa stane keď sa spojí najlepšie z tepelných čerpadiel DAIKIN s tým najlepším z vykurovania a solárnych systémov spoločnosť ROTEX Nemecko? Predstavujeme Vám úspešné spojenie spoločnosti DAIKIN Japonsko a ROTEX Nemecko. V roku 2009 spoločnosť DAIKIN Japonsko uviedla na trh dve nové verzie tepelného čerpadla DAIKIN ALTHERMA a to Monoblock a HT verziu dvojstupňovú (High Temperature – čiže vysokoteplotné). Daikin Altherma Monoblock zdokonalila konštrukciu a zlúčila vnútornú aj vonkajšiu jednotku do jedného bloku. Daikin Altherma HT je úplnou novinkou a ide o vysokoteplotnú verziu tepelného čerpadla vzduch/voda, ktorá se vyznačuje vysoko účinnou dvojokruhovou kompresiou zaručujúcou teplotu vody pre radiátory až do +80 °C bez potreby prídavnej energie. Daikin dodáva na náš trh modifikované tepelné čerpadlá nemeckej spoločnosti ROTEX, ktorú minulý rok korporácia Daikin kúpila. Z ponuky spoločnosti Rotex Nemecko stoja za zmienku solárne kolektory, ktoré ako jediné na našom aj svetovom trhu nemusia používať nemrznúcu zmes alebo podlahové vykurovanie Rotex System 70 Duo, do ktorého sa dá púšťať vodu až o teplote +70 °C, a ktoré je možné napojiť na jeden okruh spoločne s radiátormi pri zachovaní požadovaných hygienických štandardov a noriem.


Daikin – Rotex Altherma Monobloc je systém tepelného čerpadla s vnútornou a vonkajšou jednotkou v jednom bloku. Rada Daikin Altherma od Daikinu je systém budúcnosti, ktorý spĺňa aj vysoké požiadavky kladené ako na užívateľský komfort, tak aj na energetickú úspornosť a v neposlednom rade taktiež na flexibilitu systému. Solárny systém ROTEX SOLARIS aplikovateľný ako nadstavba pre tepelné čerpadlá Daikin Altherma. K už v minulosti ponúkaným produktom a systémom sa korporácii Daikin podarilo rozšíriť ponuku produktov o kompletné systémy spoločnosti ROTEX Nemecko, ktorá je popredným nemeckým výrobcom kondenzačných kotlov, akumulačných nádrží, solárnych systémov a kompletných rozvodov podlahového vykurovania. Okrem Nemecka pôsobil Rotex doteraz hlavne v Taliansku a Francúzsku. Týmto krokom sa Daikin stáva jedným z najsilnejších spoločností v Európe na trhu s vykurovaním.

Rotex Solaris je unikátny systém riešení solárnych panelov a akumulačných nádob a napojenia tohoto systému na tepelné čerpadlá. Pracuje na úplne odlišnom princípe ako konkurenčné zariadenia a jeho hlavnou výhodou je, že sa nepoužíva glykol. Ochrana proti zamrznutiu vody v systéme sa rieši automatickým vypustením vody zo solárneho okruhu. Systém se vypúšťa aj v prípade, že zo slnka je získavané väčšie množstvo energie, ako je aktuálna potreba. Nevzniká tak problém, čo s prebytkom energie v letných mesiacoch. Poďme sa podívať bližšie, ako celý systém funguje. Začneme ohrevom teplej vody. Tá sa neakumuluje v zásobníku ROTEX, ale ohrieva sa prietokom. Vďaka extrémnej dĺžke výmenníku ( až 44 m) a jeho teplovýmennej ploche viac ako 5 m2 sme schopní získať dostatočné množstvo vody pre celú rodinu (pri 50 °C teplote v zásobníku a prietoku 12 l/min získame 272 litrov 40 °C vody). Voda v akumulačnom zásobníku, ktorý má objem 500 litrov, sa využíva len pre solárny okruh. Akumulačný zásobník je otvorená nádoba, v ktorej je len atmosferický tlak. V prípade, že vysvitne slnko a je možné využiť solárnu energiu pre ohrev akumulovanej vody, zopnú sa dve obehové čerpadlá, ktoré prekonajú výškový rozdiel a vytlačia vodu do solárnych panelov. Potom sa horné čerpadlo vypne a beží len druhé obehové čerpadlo, ktoré má plynulú reguláciu výkonu. Výkon tohto čerpadla závisí na množstve energie, ktoré sa dá získať zo solárnych kolektorov a ktoré je merané prietokovým senzorom na prívode vody do akumulácie. V prípade, že množstvo energie je veľké, čerpadlo pobeží na plný výkon, poprípade si zopne aj druhé čerpadlo. Pokiaľ je množstvo energie zo solárnych kolektorov malé, výkon čerpadla sa zníži. Pokiaľ sa nedá získať dodatočnú energiu zo slnka, čerpadlo sa vypne a voda samospádom stečie späť do akumulačnej nádoby. Solárne panely sú teda prázdne a nemôže dojsť k zamrznutiu.
V prípade, že energia zo slnka sama o sebe nedokáže dodať dostatočné množstvo energie pre vykurovanie a ohrev TÚV, tak sa zapína kompresor tepelného čerpadla a ten dodá potrebnú energiu. Ak je ale prebytok energie v akumulácii, môžeme touto energiou aj vykurovať a kompresor tepelného čerpadla naopak nezapne.

 
« Späť